23. 11. 2011

Mladé Horňácko

Mladé Horňácko

 

Protějškem Horňáckých slavností lidových písní a tanců ve Velké nad Veličkou je dětský folklorní festival Mladé Horňácko. Festival se stal mezi dětskými festivaly pojmem, především pro svoji přirozenou interpretaci původního horňáckého folkloru, ale rovněž pro důsledné pěstování hudebních a pěveckých tradic Horňácka. Za  39 let existence se podílely na programech Mladého Horňácka stovky dětí a desítky vedoucích jednotlivých kroužků, souborů a skupin, za což všem patří velký dík. Výsledkem této práce jsou stovky hudců, tanečníků a zpěváků, kteří předávají své zkušenosti dál.

Mladé Horňácko nevzniklo náhodou. Po celou dobu trvání Horňáckých slavností od roku 1957 se v pořadech dospělých objevovaly děti. Měly samostatné dětské výstupy, které pramenily z života  dětí v průběhu roku. První samostatný horňácký dětský den se již konal deset let před prvním ročníkem Mladého Horňácka. Byl to vlastně první regionální festival u nás vůbec. S výjimkou Suchovské školy se jej zúčastnily všechny horňácké školy a soubory. Dopoledne se konal na jevišti  Strážné hůrky pořad pod názvem „Otúkaj sa píšťaličko“, jehož tématem  se staly hudební nástroje v životě dětí na Horňácku. V odpoledních hodinách po průvodu  se pak rozvinul na stejném místě pořad „Mezi horňáckými dětmi od jara do zimy“.

První školní kroužek ve Velké byl založen v roce 1953 paní učitelkou Darinou Severovou, který se již tehdy objevil se svým programem v dětském pořadu ve Strážnici.

Po celou dobu trvání Mladého Horňácka, kromě jiných, měla velkou zásluhu na realizaci tohoto festivalu etnochoreoložka a taneční pedagožka prof. Zdenka Jelínková.

Mladé Horňácko se stalo součástí kulturního dění na Horňácku. Je rovněž důležitou složkou estetické, etické a citové výchovy dětí. Otevírá však také pohled do minulosti a navazuje kulturní kontinuitu s minulými generacemi, otevírá okénko do života kulturního dění a do historie našeho kraje.

Tak jako každoročně připadá  pořádání festivalu do předvelikonočního času,  tedy letos na  měsíc duben. V příštím roce se uskuteční  13. dubna generálka a představení pro školy. Pro veřejnost bude program v Kulturním domě ve  Velké nad Veličkou v neděli 15. dubna 2012 ve 14 hodin a v Lipově v sále  Sokolovny v sobotu 14. dubna v 17 hodin.

 

Kalendář akcí

Duben 2021
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Aktuality

žádné aktuality

všechny aktuality

sponzoři: esf, eu, mšmt, op vzdělávání pro konkurenceschopnost