9. 12. 2011

Kopaná ve Velké

Počátky kopané ve Velké nad Veličkou

  

   V době okupace vznikalo na venkově mnoho sportovních klubů, především proto, aby se mládež mohla vyžívat ve vlastním prostředí.

Jednalo se o prostor, kde člověk nenarážel na znaky nacistické poroby. Po rozpuštění Sokola a Orla tak nebylo nejen sportovní, ale ani kulturní vyžití. Proto také došlo k založení sportovního klubu - SK ve Velké nad Veličkou. Stalo se tak v roce 1943. Zakladateli byli J.Bureš, R.Štica, J.Psík, J.Holčík, J.Vrabec, J.Pavlica J.Horák a ředitel měšťanské školy R.Kynčl. Klub měl kromě fotbalové jedenáctky také divadelníodbor.  O své členy se staral, například se snažil zajistit vhodné zaměstnání.

    Nejradostnější událostí bylo otevření vlastního hřiště na které se dostavil i předseda Svazu prof.dr.Rudolf Pelikán. Smutnou kapitolovou pak bylo to, že za ilegální činnost byli zatčeni členové Martin Miškeřík a Josef Sup, kteří byli později umučeni.

   Zpočátku probíhala utkání mezi obcemi z blízkého okolí. Hracím dnem byla neděle, což skýtalo řadu problémů. Ženatým hráčům většinoubránily manželky. Neděle byla dnem odpočinku, návštěvy kostela, hřbitova či příbuzných. Samozejmostí byla celodnní starost o dobytek a tak nezbývalo mnoho času na zábavu.

 

   Zásadním zlomem v činnosti klubu byla stavba Kordárny. Život ve Velké i okolí se změnil. Provoz podniku byl zahájen v roce 1950 a znamenal pro zaměstnance jistotu obživy. Jednalo se o velkou změnu oproti životu rolníků, kteří byli často odkázáni na vrtochy přírody.

  Oddíl kopané dostal finance na zakoupení výstroje. Byly postaveny dřevěné kabiny a mužstvo dospělých a dorostenců nastupovalo s nápisem Jiskra. 

Kalendář akcí

Duben 2021
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Aktuality

žádné aktuality

všechny aktuality

sponzoři: esf, eu, mšmt, op vzdělávání pro konkurenceschopnost