Historie Lipova

Známé přísloví říká, že historie je učitelkou života. Rozhodli jsme se zjistit, co nás naučí ta lipovská . Zjistili jsme, že historie naší obce sahá daleko do středověku a že území Lipova bylo osídleno již dlouho předtím. V minulosti Lipova se střídala období rozkvětu a růstu s obdobími hladu, chudoby a nemocí. Velmi významná byla pro Lipov blízkost hranice s Uhry. Bohužel to vůbec nebylo v dobrém, přes hranice k nám velmi často pronikala vojska, která kradla, loupila a vraždila. Proto se vícekrát stalo, že silně klesl počet obyvatel a z lipovského městečka byla rázem malinká chudá vesnice. Dozvěděli jsme se o věhlasu lipovského vína, o problémech a útlaku od strážnické vrchnosti. Při práci v projektových dnech jsme poznávali méně vzdálenou minulost. Pátrali jsme po způsobu života našich předků. K jeho poznávání jsme používali staré rodinné fotografie, vzpomínky našich prababiček a také různé památky, které téměř každý z nás má doma – různé zemědělské pracovní nástroje, kuchyňské nádobí, ozdobné předměty a také dokumenty.

Jako téměř v každé moravské obci, stojí i v centru Lipova kostel. Ten náš je římskokatolický a je zasvěcen Všem svatým. Seznámili jsme se s jeho historií a zjistili, že není zase tak dlouhá. Byl postaven teprve v roce 1880. V Lipově však kostel byl už dříve. Byl ale v průběhu jednoho z vojenských vpádů vypálen. Současný kostel je postaven v novogotickém slohu a je unikátní svými dřevěnými pavlačemi – jakýmisi balkóny nad kostelními lavicemi.

Zjistili jsme, že velmi dlouhá je také historie naší školy. Začíná už na konci 19. století a po celé 20. století byla průběžně rozšiřována a modernizována. Poslední rekonstrukce skončila v roce 2008 a po ní je naše škola celá jako nová s krásným školním hřištěm a moderním vybavením.

Při zkoumání minulosti Lipova jsme narazili na několik významných osobností, které ovlivnily kulturní a společenský život nejenom v Lipově. Proto jsme se rzhodli o nich zjistit více. Byli to Jaromír Hlubík, Josef Úlehla, Josef Vojkůvka a Anděla Štípská.

 

Abychom historii Lipova dobře poznali, museli jsme:

 

-        v hodinách dějepisu při probírání jednotlivých období zjišťovat, co se tehdy dělo v Lipově

-        vyhledávat informace o historii a osobnostech Lipova v dějepisné literatuře z různých zdrojů

-        zjišťovat, kdy byly které části školy postaveny

-        projít školní budovu a zjistit, v jak starých částech jsou jednotlivé třídy a učebny

-        porovnat budovu školy před a po poslední rekonstrukci

-        v průběhu projektových dní přinést do školy historické památky (nebo jejich fotografie), které máme doma, zjišťovat jejich názvy a použití

-        získávat od rodiny informace ominulosti Lipova

v této kategorii zatím nejsou žádné články

Kalendář akcí

Červenec 2020
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Aktuality

žádné aktuality

všechny aktuality

sponzoři: esf, eu, mšmt, op vzdělávání pro konkurenceschopnost