13. 3. 2012

Exkurze na čističku odpadních vod a vodojem - 7. třída

Rozhodla jsem se navštívit čistící stanici a vodojem, aby lidé věděli, jak to zde funguje a k čemu to slouží. Čistící stanice leží v Lipově u hlavní silnice, vedle JZD, naproti sídla firmy Střechy Jagoš.

      Čistící stanice slouží k čištění odpadních vod, aby neodtékala znečištěná voda do potoku. Pracují zde dva lidé, všechno ale provozují stroje. Tito lidé je řídí a dohlížejí, aby správně pracovaly. 

      Nejdříve nateče z kanalizace špinavá voda. Ta se dostane do zařízení, které odtud odloučí hrubé nečistoty. Poté čerpadla vodu odčerpají do betonové nádrže, kde se z vody odčerpává písek. Ten se potom s veškerou nečistotou dá do kalojemu – kruhové nádrže hluboké 8m. Až zde nečistota sedne a naplní se do určité míry, odčerpá se voda, která je zde zbytečná a jde znova do čistící stanice. Nečistota se potom vybere a po vysušení z ní vznikne hlína, kterou potom odveze nákladní auto do Velké nad Veličkou. Voda odtud pokračuje do kruhovité nádrže, kde se úplně vyčistí. Poté může voda odtéci do potoku.

      Díky čistící stanici můžeme mít čistý potok, a tím i krásnou přírodu.

      Po zhlédnutí čistící stanice, jsem se ještě vydala podívat na vodojem. Vodojem leží na kopci mezi Loukou a Lipovem, kousek od železničního mostu – viaduktu. Tento vodojem slouží k dodávání pitné vody pro obce Lipov a Louku. Teď se také uvažuje o tom, že by se tímto vodojemem zásobovala i Blatnice pod Svatým Antonínkem. Vrty k odebírání vody se nacházejí v obecní části Maňáčany, ležící na kraji Louky, pod viaduktem. Nádrže, kde se voda zásobuje, mají obsah 100 kubíků vody. Jsou dvě a jsou zasypány hlínou. Průměrný odběr vody za jeden den je v Lipově 100 kubíků a v Louce 40 kubíků. Voda je do obcí vedena dlouhým potrubím, které je zakopané zhruba 1 m v půdě. Průměrná teplota vody je na jaro a na podzim zhruba 9 °C, v zimě 7 °C a v létě 12 °C.

       Doufám, že jsou to dostatečné informace.

  

                                                                   Strachotová Karolína

  

 

     Rozhodl jsem se udělat reportáž o lipovské čistící stanici, která leží v obci Lipov hned vedle JZD. Po podrobné prohlídce celé stanice, jsem zjistil, že pracuje asi takto:

     Na čistící stanici pracují pouze dva lidé. Průběh při čištění:

     Voda se nalévá do poměrně úzkého žlabu, který po naplnění automaticky zapne šnek, který odstraní hrubé nečistoty. Poté voda putuje do velké betonové nádrže, kde se po jejím určitém naplnění zapnou vodní víry, které všechnu nečistotu shromáždí na hladině. Nádrž je hluboká asi 6 m. Poté nashromážděná nečistota odteče do kalojemu -  to je další nádrž hluboká 8 - 9 m. Čistá voda poté odteče do nedalekého potoku jménem Velička.

     Po namáhavém výšlapu do kopce, jsem zjistil, že to za to stálo. Vodojem leží mezi Lipovem a Loukou. Vodojem je zásobárnou vody pro Louku a Lipov.  Lipov bere asi 100 hektolitrů vody a Louka 40 hektolitrů vody. Voda se do stanice dostává přes dlouhé potrubí, které se táhne až ze stanice kousek pod železničním mostem, který vede přes silnici mezi Lipovem Loukou. Voda je uložena ve velkých zásobnících, které jsou zahrabány hlínou, aby se v létě voda neohřívala voda má v létě asi 11-12 C° a v zimě 7- 8°C.

  

Kadubec Martin

 

     Navštívila jsem čističku odpadních vod a vodojem, abych zjistila, k čemu slouží a jaké mají funkce.

     Čistička odpadních vod se nachází na začátku Lipova směrem od Tasova v blízkosti JZD. Voda tam přitéká z kanalizací. Nejdříve se voda dostane do mechanického zařízení, kde se zbaví nečistot jako jsou třeba kostky od ovoce a různé nečistoty, které lidé vhazují do vody. Poté se voda dostane do kulaté, betonové nádrže, ve které se voda neustále točí a usazeniny zůstávají na povrchu. Špína se odebere a voda protéká trubkami a dostává se do nádrže, která je hluboká 8 metrů. Funkce nádrže je, že se voda zbaví písku. Všechny nečistoty, které se odeberou se dají vysušit na zem, stane se z nich hlína. Po vysušení přijede nákladní auto, naloží hlínu a odveze ji do Velké nad Veličkou, kde se nasype na pole, nebo se z ní vyrobí hnojivo. Čistá voda z čističky odtéká do potoku.

     Po exkurzi čističky odpadních vod jsem se vydala prohlédnout zásobárnu vody pro obce Lipov a Louku. Vodojem leží na kopci mezi Loukou a Lipovem v blízkosti viaduktu. Nádrže s vodou obsahují 100 kubíků vody. Jsou zasypány pod metrem hlíny, tak jsou chráněné před zimou. Lipov  spotřebuje 100 kubíků vody a Louka 40 kubíků. Trubky, které vodu rozvádí jsou 1 metr pod zemí. Nejvýše položené místo, kam voda přitéká je Lipovský hřbitov.

  

Mikesková Pavla

Kalendář akcí

Duben 2021
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Aktuality

žádné aktuality

všechny aktuality

sponzoři: esf, eu, mšmt, op vzdělávání pro konkurenceschopnost