Příroda Lipova

Přirozeně jsme se museli věnovat přírodě v Lipově a jeho okolí. Poznávali jsme jednotlivé ekosystémy, které krajinu u nás tvoří. Zjišťovali jsme, které jsou u nás původní, které jsou přirozené, jak je člověk v průběhu minulého století měnil. Snažili jsme se porovnat hodnotu jednotlivých ekosystémů pro kvalitu životního prostředí. Seznámili jsme se s rostlinami, které u nás rostou – s těmi vzácnými a ohroženými, ale i s těmi „obyčejnými“, které rostou téměř všude a kterých si díky jejich všednosti ani nevšímáme. Rostliny jsme poznávali na vycházkách do přírody, mimo období jejich růstu také ve školním herbáři, který jsme rozšiřovali a informace onašich rostlinách jsme samozřejmě získávali také z oknih a internetu.

 

Při terénních výzkumech jsme se snažili všímat také živočichů, kteří u nás žijí. Přesněji řečeno spíše jejich stop, hnízd a jiných pobytových znamení, protože skupina žáků v přírodě funguje jako spolehlivé „plašidlo“. O zvířatech, zvláště o těch chráněných jsme proto mnohem více museli zjišťovat z knih a internetu. Mezi nejvzácnější živočichy žijící v Lipově patří totiž netopýři, kteří hnízdí v kostelní věži. Jejich pozorování je tak velmi obtížné. Nejčastěji jsme se tak setkávali s různými druhy hmyzu a ptáků.

 

Jako významným ekosystémem jsme se také zabývali řekou Veličkou. Zjišťovali jsme, jací živočichové v ní žijí a zjistili jsme, že to zdaleka nejsou jen ryby. Poznali jsme velké množství druhů živočichů, kteří jsou na vodě závislí jako na svém životním prostředí, úkrytu i zdroji potravy. Pátrali jsme, jak úpravy koryta prováděné k ochraně před povodněmi ovlivnily podmínky pro život ve Veličce a jak je ovlivňuje naše všední chování. Pro kvalitu našeho života a životního prostředí v Lipově je čistota Veličky důležitá a je naší povinností se o ni starat.

 

Své zkušenosti z vycházek do přírody jsme shrnuli při sestavení trasy vycházky kolem Lipova, která provede zájemce o krásnou přírodu Horňácka po nejkrásnějších, nejzajímavějších a nejhodnotnějších místech naší přírody.

 

Přírodu Lipova jsme poznávali tak, že jsme:

 

-        poznávali ekosystémy v Lipově, jejich polohu, typické rostliny arozdíly v přírodních podmínkách

-        při vycházkách do terénu pozorovali rostliny, fotografovali je a sbírali vzorky těch, které se mohou sbírat

-        ze sebraných vzorků zhotovovali herbářové položky

-        v literatuře a na internetu zjišťovali informace o našich rostlinách a o jejich ochraně

-        pozorovali v přírodě zvířata a stopy jejich pobytu

-        hodnotili rozdíly mezi přirozeným a regulovaným tokem Veličky

-        sestavovali návrh virtuální naučné stezky; zakreslovali její trasu do mapy, plánovali zastavení stezky a shromažďovali informace k nim

-        při probírání různých skupin živočichů v přírodopise jsme zjišťovali, kteří z nich žijí i u nás a podrobněji se jimi zabývali, to samé jsme dělali v případě rostlin

v této kategorii zatím nejsou žádné články

Kalendář akcí

Červenec 2020
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Aktuality

žádné aktuality

všechny aktuality

sponzoři: esf, eu, mšmt, op vzdělávání pro konkurenceschopnost