Společenský život v Lipově

Při práci na našem projektu, kdy jsme se zabývali přírodou, historií i folklorem Lipova, jsme často narazili na různé spolky a organizace fungující v Lipově. Velmi významnou organizací byl v obci Sokol. V současnosti si ho spojujeme hlavně s fungováním oddílů kopané Lipov, Lipov B a také mládežnických oddílů, které tvoří žáci naší školy. Zjistili jsme, že v minulosti byl Sokol také důležitým kulturním i společenským spolkem. V místní sokolovně z roku 1927 se od počátku hrálo (a dodnes hraje) divadlo, bylo zde také kino, pořádají se tu plesy a zábavy. O vznik a činnost organizace Sokola se v Lipově zasloužili učitelé místní školy Josef Vojkůvka a František Nechyba. Členem a cvičitelem Sokola byl také Jaromír Hlubík, učitel základní školy v Lipově, za 2. světové války důstojník spojenecké armády bojující proti nacistům. Po válce byl komunistickou mocí pronásledován a nemohl dále učit. Jeho jméno od roku 2005 naše škola nese.

 

V Lipově funguje také základní organizace Českého zahrádkářského svazu, která sídlí „Na mlýně“ a poskytuje různé služby drobným pěstitelům. Honitbu na katastru Lipova spravuje myslivecké sdružení Kamenica. Nezapomněli jsme ani na jednotku Sboru dobrovolných hasičů, kter áje technickým vybavením i schopnostmi našich hasičů na vysoké úrovni. Účastní se zásahů při požárechi povodních.

 

Zabývali jsme se také ochotnickým divadlem v Lipově, protože v současnosti zde existují dokonce dva soubory, které svá představení hrají v sokolovně.

 

Při popisování kulturního a společenského života v Lipově jsme:

 

-        v hodinách občanské a hudební výchovy vyhledávali informace o minulosti spolků v Lipově

-        popisovali sportovní aktivity Sokola Lipov, zjišťovali, kdo je jeho členem

-        od rodinných příslušníků získávali informace o činnosti spolků

-        popisovali výhody činnosti spolků na společenský život v obci

-        se seznámili se životem Jaromíra Hlubíka, našeho významného spoluobčana

v této kategorii zatím nejsou žádné články

Kalendář akcí

Červenec 2020
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Aktuality

žádné aktuality

všechny aktuality

sponzoři: esf, eu, mšmt, op vzdělávání pro konkurenceschopnost