Žijeme a pracujeme v Lipově

V současnosti žije v Lipově 1517 obyvatel. Na ty je potřeba se pořádně podívat. Zkoumali jsme složení obyvatel Lipova – počet mužů a žen, zastoupení obyvatel v různých věkových kategoriích. Tyto informace jsme porovnávali se stejnými informacemi z minulosti. Poznávali jsme tak, jak se měnila struktura obyvatelstva v průběhu času. Vyhledali jsme také informace o nejčastějších příjmeních v Lipově a srovnávali je se zastoupením těchto příjmení v našich třídách.

Zkoumali jsme také zaměstnanost obyvatel Lipova. Jednak míru nezaměstananosti, která je u nás velmi vysoká a jednak také poměr lidí, kteří jsou zaměstnaní v jednotlivých sektorech ekonomiky. Více jsme se věnovali zemědělství, které bylo v minulosti zdrojem obživy téměř všech obyvatel Lipova. Dnes už většina lidí pracuje ve službách a v průmyslu.

V naší obci velké průmyslové podniky nejsou, proto jsme se zaměřili spíše na služby, které se v naší obci vyskytují a které jsou významným zaměstnavatelem. Zjistili jsme, že naše obec je velmi dobře vybavena tzv. neziskovými službami – školstvím, lékařskou péčí i státní správou. V obci najdeme také dost obchodů s různými druhy zboží, kadeřnice, masáže a další.

Kromě obyvatel jsou základem obce domy. V zástavbě naší obce jsme vyhledávali staré domy, domy postavené v posledních několika letech a také domy z 2. poloviny 20. století. Srovnávali jsme tyto stavby podle velikosti, používaných materiálů, využití těchto budov a v neposlední řadě také z estetického hlediska. Snažili jsme se najít společné vlastnosti, které mají domy z určených časových období. Zkušenosti a znalosti z práce na tomto tématu jsme využili pro sestavení trasy procházky po obci. Ta provede návštěvníka po zajímavých stavbách, historických domech nebo památných místech v Lipově. Může tak být vlastně turistickým průvodcem po Lipově.

 

Zabývali jsme se odborně obyvatelstvem a stavbami Lipova a:

-        v hodinách občanské výchovy jsme vyhledávali informace o obyvatelstvu Lipova

-        popisovali jsme služby dosažitelné v Lipově, jejich množství a kvalitu

-        zjišťovali zastoupení nejčastějších příjmení Lipovjanů ve třídách naší školy

-        zjišťovali v rodinách, v jakých oborech ekonomiky pracují rodiče

-        při vycházkách po Lipově vyhledávali a dokumentovali příklady historických staveb, moderních staveb a staveb z 2. poloviny 20. století

-        hodnotili estetickou a užitnou hodnotu těchto staveb

-        hodnotili užitnou a estetickou hodnotu veřejných staveb v Lipově

-        sestavili trasu procházky po Lipově, která vede po nejdůležitějších lipovských zajímavostech

v této kategorii zatím nejsou žádné články

Kalendář akcí

Srpen 2021
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Aktuality

žádné aktuality

všechny aktuality

sponzoři: esf, eu, mšmt, op vzdělávání pro konkurenceschopnost