23. 1. 2012

Rumuni v Kuželově

výstava k tématu osvobození od německé okupace

Byla sobota, 14. dubna. Rumunské jednotky postupovaly od jihovýchodu směrem ke Kuželovu s cílem osvobodit tuto obec od německých okupantů. V následném střetu došlo k přestřelce, během které se Rumunům podařilo zatlačit Němce na ústup. Německé jednotky začaly ustupovat směrem na Hrubou Vrbku a pak dále na Lipov.

Tak vypadala situace v onen den, kdy byla obec Kuželov definitivně zbavena německých okupantů. Skutečnost, že obce Horňácka, a tedy i Kuželov, byly osvobozeny rumunskými vojáky, není příliš často vzpomínána, a proto jsme se rozhodli, jakožto instituce vzdělávací, zavzpomínat  na  ony  dny,  které  znamenaly  tak  mnoho  pro  tehdejší  obyvatele zdejších obcí. Současné generace mladých lidí si mnohdy ani neuvědomují, jaké hrůzy a utrpení přinesla okupace německých jednotek, a proto je velmi důležité jim tuto skutečnost stále připomínat, a to i přes to, že na letošní rok nepřipadlo žádné kulaté výročí.

Když se na mě obrátil amatérský hledač válečných artefaktů Jan Halíček s dotazem, zda by nebylo možno pro žáky školy a širokou veřejnost uspořádat vzpomínkovou výstavu na ony dny, neváhal jsem ani na vteřinu. Slovo dalo slovo a ihned jsme se pustili do příprav. Celá výstava byla pojata jako dvoudenní akce. První den, respektive dopoledne, bylo věnováno přednášce pana doktora Hudečka ze Státního okresního archivu v Hodoníně, který si našel čas, aby žákům popsal situaci v oněch dubnových dnech. Následně si žáci prohlédli velké množství dobových předmětů – od uniforem, přes zbraně a osobní věci vojáků, až po prvně veřejně uvedené dobové fotografie. Velkému zájmu se těšili obzvláště příslušníci Klubu Vojenské Historie, kteří k nám zavítali z Brna, aby v dobových uniformách rumunských vojáků předvedli žákům zbraně a odpověděli na jejich zvídavé otázky. Program pak pokračoval výstavou pro dospělé návštěvníky, kteří, podle svých slov, neskrývali nadšení nad množstvím sesbíraných předmětů.

Osobně považuji dvoudenní výstavu k osvobození Kuželova a okolí za zdařilou a hlavně přínosnou pro všechny, kteří ji měli možnost navštívit a zhlédnout dobové vojenské předměty. Doufám, že i v následujících letech se nám spolu s panem Halíčkem podaří uspořádat akce podobného zaměření a seznámit tak žáky i širší veřejnost s historií zdejší oblasti.

Martin Dosoudil

Fotogalerie:

Kalendář akcí

Září 2020
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

Aktuality

žádné aktuality

všechny aktuality

sponzoři: esf, eu, mšmt, op vzdělávání pro konkurenceschopnost