23. 1. 2012

Malanské louky

Exkurze pod vedením VIS Bílé Karpaty

V rámci projektu Školy pro venkov se žáci 6. a 7. třídy na konci května 2011 zúčastnili exkurze na rozlehlé louky nad Malou Vrbkou. Po loukách nás provázel zaměstnanec VIS Bílé Karpaty ing. Petr Hrabina, který nám říkal spoustu zajímavých informací jak o vzácných, tak i úplně obyčejných rostlinách, které jsme cestou našli.

Cesta vedla z Malé Vrbky k „obrácenému stromu“, kde jsme si po vyčerpávajícím, téměř vysokohorském stoupání dali svačinu. Cesta pak pokračovala dál směrem na Kobelu. Po pravé straně jsme měli Čertoryje a to byla neklamná známka toho, že se blížíme k cíli naší cesty. Tím cílem bylo nalezení pokladu naší přírody – rostlin, které běžně vyrůstají v tropických lesích a v mírném pásu jsou raritami. Jedná se o rostliny, které patří do čeledi vstavačovité (taky se označují jako orchideje).

Než se nám ale podařilo nějaký vstavač najít, narazili jsme ještě na dva unikáty, kterými se můžeme pyšnit – kosatec různobarvý a krásně vonící kosatec trávovitý. V tento okamžik už jsme ale nebyli daleko od toho nejočekávanějšího, kvůli čemu jsme tuto strastiplnou výpravu podnikli. Z trávy jedné nenápadné louky na nás „mával“ svým dlouhým stonkem vstavač mužský. Nejdříve jsme si všimli jenom jednoho kousku, ale při bedlivějším zkoumání jich kolem nás rostlo několik. Opatrně jsme se k jednou přiblížili, abychom ho nerušili v jeho rozjímání. Aniž by to tušil, stal se asi nejfotografovanější rostlinou letošního jara.

Petra Horáčková

Mapa:

Kalendář akcí

Duben 2021
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Aktuality

žádné aktuality

všechny aktuality

sponzoři: esf, eu, mšmt, op vzdělávání pro konkurenceschopnost