Město Kaplice

Poloha našeho města

Město Kaplice se nachází v nadmořské výšce 537 m. V současné době má 6600 obyvatel. Leží v okrese Český Krumlov v Jihočeském kraji, 10km od státní hranice s Rakouskem a 190km od hlavního města.Kolem západního okraje města vede mezinárodní silnice E55. Kaplice je centrem regionální autobusové dopravy. Nevýhodou je vzdálenost železničního nádraží, které je vzdáleno 5km od centra. V okolí města je několikm průmyslových zón. Obyvatelé mohou využívat dostatečnou obchodní síť. Městem protéká řeka Malše, která patří k povodí Vltavy. Východně od našeho města se rozléhají Slepičí hory s nejvyšší horou Kohout (870m), které jsou součástí chráněné krajinné oblasti (CHKO) Novohradské hory. Oblast jižních Čech je známá množstvím rybníků, což platí i pro okolí našeho města. Najdeme zde 7 větších rybníků, Nový, Jermaly, Pentlák, Jarošák, Dobechov, Květoňov a Pytlový.

 

Jak je to s ulicemi v Kaplici?

V rámci druhého projektového dne jsme se vydali na městský úřad. Naše sportovně – turistická skupina si dala za úkol zjistit o ulicích něco, co by mohlo zajímat i ostatní. Zajistili jsme si návštěvu na Městském úřadu v Kaplici a abychom  nepřišli nepřipraveni, sepsali jsme si  i  otázky, které nás zajímaly. Na městském úřadu nás mile přivítala paní  Soňa Šindelářová, vedoucí Odboru vnitřních věcí, a Jana Tomanová, která má na starosti evidenci obyvatel a ztráty a nálezy.

Dozvěděli jsme se , že naše malé městečko má 38 ulic. Jmenují se různě.  Některé podle vzhledu - Široká, Dlouhá, jiné podle toho kam nebo kudy vedou. Ta do kopce  je Horská, ke kostelu je Kostelní, ta co vede k řece se jmenuje  K Malši, ta k bývalému pivovaru  Pivovarská a okolo řeky je Malšské údolí.  Nejdelší ulice je Českobudějovická, která měří skoro 2 km. Některé ulice jsou pojmenovány podle významných událostí  -  ulice Slovenského národního povstání, 1.máje nebo 9. května. Ulice nových rodinných domků dostaly krásná přírodní jména - Jabloňová, Březová, Šumavská a Luční. Jména  ulic a změny jejich názvů  navrhují a schvalují  členové zastupitelstva.

Některé ulice byly koncem minulého století přejmenovány, jiná doba si žádá i nová pojmenování.  Z ulice Rudé armády  je nyní Linecká,  z Leninovy je Kostelní, náměstí  Julia Fučíka bylo přejmenováno na Farské a z náměstí  Vítězného února zbylo jen  Náměstí. To by mělo dostat nový kabát, ale na přestavbu je potřeba hodně peněz, a tak si na jeho modernizaci  budeme muset počkat. Poslední  ulice  dostala název Polní, budou zde stát nové rodinné domky.

 

Zajímavosti o obyvatelstvu Kaplice

Návštěvu městského úřadu jsme využili  i k tomu , abychom se něco dozvěděli i o obyvatelstvu. Bohužel , pořád nás, obyvatel Kaplice, ubývá. Nejvíce obyvatel žilo v Kaplici v roce 1988 – 7900 lidí a v současné době  o  více než 1000 méně – 6600občanů.

 Jako všude na světě je i v Kaplici více žen  a i nejstarším občanem je  žena paní  Ludmila Lebedová, která za čtyři roky oslaví sté narozeniny .

A nyní několik statistických údajů:

V loňském roce se narodilo 81 dětí , nejčastějšími  jmény byla Ema a Tomáš. Zemřelo 58 lidí. Jedná se tedy o přirozený přírůstek. Obyvatel tedy ubývá migrací. Přistěhovalo se sice 121lidí, ale 199 lidí  se odstěhovalo. Pokud se situace nezmění  a  úbytek bude pokračovat, bude nás „Kapličáků „za 20 let o další tisícovku méně.

v této kategorii zatím nejsou žádné články

Kalendář akcí

Srpen 2020
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Aktuality

ZŠ Kaplice, Fantova

26. 9. 2011 | 15:29

seminář v Horní Stropnici

všechny aktuality

sponzoři: esf, eu, mšmt, op vzdělávání pro konkurenceschopnost